Jogbiztonság és a termőföld-haszonélvezeti jogok helyreállítása: Mit jelent ez a gyakorlatban?

2024. december 12-én az Európai Unió Bírósága döntést hozott a C-419/23. számú ügyben, amely a termőföld-haszonélvezeti jogok helyreállításának kérdésével foglalkozott Magyarországon. Az ügy tanulságai fontosak mind a földtulajdonosok, mind a haszonélvezeti joggal rendelkező személyek számára.

A beszámítás korlátai a felszámolási eljárásban

A Kúria egy 2025-ös határozatában ismét megerősítette, hogy eltérő szabályok alkalmazandóak a felszámolási eljárásban történő beszámításra attól függően, hogy a követelés engedményezéssel került-e megszerzésre vagy az eredeti hitelező kívánja az adóssal szemben fennálló tartozását ilyen formában kiegyenlíteni.

Ki felel a hibás termékekért? Fontos ítélet a gyártók és forgalmazók felelősségéről

Egy közelmúltbeli ítélet az Európai Unió Bíróságától pontosította a gyártók és forgalmazók felelősségét a hibás termékek esetében. Az ügy középpontjában egy autógyártó és forgalmazó hálózat állt, amelynek kapcsán a bíróság meghatározta, hogy a forgalmazó mikor tekinthető a termék „gyártójának” az európai jog alapján.

Változások a magyarországi jogi költségekben – Mit érdemes tudni?

2025-ben jelentős változások lépnek életbe Magyarországon a jogi költségek szabályozásában, amelyek célja a rendszer korszerűsítése, a méltányosság biztosítása és az eljárások komplexitásának jobb tükrözése. Az új szabályok az ügyvédi díjak és a bírósági illetékek területét egyaránt érintik, jelentősen átalakítva a jogi eljárások költségszerkezetét.

850.000 EUR értékű cégeladásban vett részt a KRS

A műanyag termékeket gyártó magyar társaság értékesítése során kapott irodánk megbízást annak német tulajdonosától a jogi képviselet ellátására és tanácsadás nyújtására. Nagy örömünkre szolgált, hogy a KRS segítségével hozzájárulhattunk a további működés biztosításához és több, mint 60 munkahely megőrzéséhez.

5 millió EUR értékű sikeres cégfelvásárlásban működött közre a KRS

Magyar kereskedelmi vállalat terjeszkedését és akvizícióját támogatta irodánk egy német tulajdonú nagykereskedelmi cég felvásárlása során. Mind a jogi átvilágítás, mind a felvásárlási szerződések megszövegezésében, mind az ügylet lezárásában és a kapcsolódó adójogi konstrukció kidolgozásában aktívan közreműködött irodánk.

Amit az elővásárlásról lemondó nyilatkozatról tudni érdemes

Ingatlan adásvétele során számos esetben szembesülnek a felek azzal, hogy az eladni/megvásárolni szándékozott ingatlant harmadik személy(ek) javára elővásárlási jog terheli. Az elővásárlási jog alapvetően eredhet jogszabályból (így például osztatlan közös tulajdon esetén), de alapja lehet szerződés is (például társasházi alapító okirat). Az elővásárlási jog az azt megillető személyt arra jogosítja fel, hogy a vevő által vállalt feltételekkel az adásvétel tárgyát képező dolgot (jelen esetben ingatlant) megvásárolja.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Publikációk csatornájára

Hírek

Infó

Események